Wersja twojej przeglądarki jest przestarzała. Zalecamy zaktualizowanie przeglądarki do najnowszej wersji.

 

Uczniowie przeprowadzają eksperyment

Rośliny  nie rosną w pobliżu routera Wi-Fi

Pięć dziewcząt z dziewiątej klasy  z Danii przeprowadziło niedawno eksperyment  , który spowodował poruszenie w środowisku naukowym .

Zaczęło się od obserwacji i pytania .

Dziewczyny zauważyły , że jeśli spały z ich telefonami komórkowymi w pobliżu głowy w nocy , często miały problemy z koncentracją w szkole następnego dnia. Chciały zbadać wpływ promieniowania telefonów na ludzi , ale ich szkoła , Hjallerup School w Danii , nie miała sprzętu do przeprowadzenia takiego eksperymentu . Więc dziewczyny zaprojektowany eksperyment wpływu promieniowania telefonów na rośliny .


Zdjęcie dzięki uprzejmości Kim Horsevad , nauczyciela w Hjallerup Skole w Danii .

 

Uczennice  umiesiły sześć tac wypełnionych Lepidium sativum , rodzaj rzeżuchy w pokoju bez promieniowania , a sześć zasobników nasion w innym pokoju obok dwóch routerów ,  według obliczeń dziewcząt , emitujących ten sam rodzaj promieniowania jak zwykły telefon .

W ciągu  12 dni, dziewczyny obserwowały , mierzyły , ważyły i fotografowany swoje wyniki . Na koniec eksperymentu wyniki były skrajnie oczywiste - nasiona rzeżuchy umieszczone blisko router nie wzeszły .

Wiele z nich było całkowicie martwe . Nasiona rzeżuchy posadzone w innym pokoju , z dala od routerów , wzeszły i widać to było nawet gołym okiem.
Dziewczyny (na zdjęciu poniżej), otrzymały najwyższą nagrodę w regionalnym konkursie nauki i zyskały zainteresowanie naukowców na całym świecie.

Nastolatki zaangażowane w roślinach i doświadczeniu telefon, Hjallerup SkoleNastolatki zaangażowane w roślinach i doświadczeniu telefon, Hjallerup Skole

Nastolatki zaangażowane w roślinach i doświadczeniu telefon , Hjallerup Skole


Według Kima Horsevad ,nauczyciela w Hjallerup Skole w Danii przeprowadzony  eksperyment z rzeżuchą  , zaintrygował  profesora neurobiologii w Instytucie Karolinska w Szwecji , Jest zainteresowany  powtórzeniem eksperymentu w kontrolowanym środowisku laboratoryjnym.